ÇOCUĞUMUZLA NASIL KONUŞMALIYIZ

ÇOCUĞUMUZLA NASIL KONUŞMALIYIZ

Ailelerin büyük çoğunluğu, çocuklarının kendileriyle zaman geçirmediğini kendileriyle yeterince konuşmadığı kendileriye sohbet etmediğini ,kendileriyle konuşmak yerine arkadaşlarıyla zaman geçirdiğini,arkadaşlarıyla telefonda mesajlaştığını veya internetten, facebook dan arkadaşlarıyla konuştuğundan şikayetçi olmaktadır.

Eğer sizde böyle bir durumdan muzdaripseniz ve bu durumla baş etmek istiyorsanız işte sizin işinizi kolaylaştıracak ve çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirecek bir kaç pratik yöntem;

  • 1. Genç çocuklarınızla konuşurken olumlu bir ses tonu kullanın. Mutlu sohbetler, konuşmanızın mutlu sonla bitmesini sağlayacaktır. O anki ruh halinize özen gösterin. Eğer ikinizden birinin keyfi kaçmışsa sohbet çok çabuk kötüye gidebilir. Ergenlik çağındaki çocuğunuz o an huysuz ise konuşma sıkıcı bir hal alacaktır. Kızınızın ya da oğlunuzun bir zamanlar bebek olduğunu hatırlayın, çocuğunuz huysuzlaştığında ilgisini başka taraflara çektiğinizi düşünün. Bu nedenle çocuğunuz sakinleşene kadar bekleyin, atıştırmalık bir şeyler verin. İyi bir sohbete başlamanın en iyi yolu yiyecektir.
  • 2. Yaptığınız işi bırakın, oturun ve çocuğunuzla ilgilendiğinizi gösterin. Çocuğunuz odaya girdiğinde okuduğunuz kitabı ya da gazeteyi bırakın ve “Ne okuduğuma inanmayacaksın?” deyip de ilgisini çektikten sonra okuduğunuz haberi paylaşın.
  • 3. Gülümseyin ve arkadaş canlısı görünün. Küçük bir gülümseme sohbeti canlandırır. Çocuğunuz okuldan geldiğinde onu gülümsemeyle ve “İşte paşam gelmiş, İşte balım okuldan gelmiş” şeklinde tatlı sözlerle karşılayın. Ancak asla arkadaşlarının yanında onu utandıracak bir şey söylemeyin.
  • 4. Gözlerinizi çocuğunuzun üzerinde gezdirmeyin. Aynı hareketin size yapılması durumunda ne tepki vereceğinizi düşünün.
  • 5. İlginç şeyler hakkında konuşun: Eğer çocuğunuzla tüm gün neler yaptığını, neler yapmadığı hakkında konuşursanız bu sizi sohbetten uzaklaştıracaktır. Bunun yerine o gün yaşadığınız ilginç bir olayın anlatabilirsiniz. Fotoğraftan, müziğe, dansa, şakalara ve spora kadar keşfedebileceğiniz birçok konu bulunuyor.
  • 6. Bu dönemde gençler, “Her şeyi ben sizden daha iyi biliyorum” şeklinde bir duyguya kapılıyorlar. Bu konuda ısrarcı olmayın, konuşmanız bitene kadar çocuğunuzun söylediklerini iyice dinleyin.
  • 7. Gençlerle konuşurken kısa cümleler seçin. Zamanlama, sohbetin gidişatında büyük farklılıklar oluşturabilir.
Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “ÇOCUĞUMUZLA NASIL KONUŞMALIYIZ”

Leave a Reply

Name:
Email:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

pratik bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları