Define Nerelerde Bulunur

Define Nerelerde Bulunur
Definenin nerede bulunabileceğinin en büyük ölçütü su kaynaklarıdır.Yani defineler suyun bulunduğu alanlarda aranmalıdır.

Su ; bilinen tüm yaşam formları için gerekli olan tatsız ve kokusuz bir maddedir.Su insanların yaşaması için hayati bir öneme sahiptir. Bu itibarla su olan yerde hayat, hayat olan yerde kültür ve medeniyet olacaktır. Su ile hayat bulan medeniyetler ve kültürler yaşadıkları yerlerde iz bırakacaktır. İşte bu izler o dönem itibariyle insanların nasıl davrandıkları hakkında bilgi vermektedir.

Bir yapının inşasında kullanan muhtelif malzemelerin 2-3 katı kadar su kullanılmaktadır. Antik dönemlerde toprak, taş, kerpiç ve sair malzemeler uzaktan uzağa taşınabilmekteydi, ancak su konusu o kadar da kolay olmamıştır. Bu nedenle yerleşim yerleri , muhtelif yapılar, tarım ve hayvancılık su kaynakları civarında yer almaktadır.

Define – gömü veya arkeolojik yüzey araştırmaları, su kaynakları baz alınarak yapılmalıdır. Çünkü su var , su olan yerde hayat var, hayat olan yerde medeniyet var, medeniyet olan yerde de ise kalıntı var ,kalıntılarda kültürü oluşturan insanlar hakkında bilgi var, insanların sosyoekonomik davranışlarını gösteren izler var. Defineci için önemli olan, kullandıkları ve geride bıraktıkları muhtelif objeler var.

Olmazsa olmaz kurallardan birincisi su kaynağı yada su kaynağı olduğuna dair iz olacak, aksi halde yanlış adreste durmuş olacağız.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “Define Nerelerde Bulunur”

Leave a Reply

Name:
Email:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

pratik bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları