içkiden sonraki baş ağrısı nasıl giderilir

içkiden sonraki baş ağrısı nasıl giderilir

Alkolün zararları herkes tarafından bilinmektedir ve bu yazının konusu değildir. Bu yazıda ara sıra alkol tüketenlerin özellikle ertesi günün sabahında yaşadıkları baş ağrısı ve sersemlik için neler yapılabileceğini açıklamaya çalışacağız.

1) Alkol, vücutta su ve B vitamini kaybına neden olur. Su ve B vitamini eksikliğini gidermek alkolün yaratacağı sersemlik belirtilerinin azalmasına neden olur. Alkol alımı esnasında B vitamini içeren besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Bunlar; yeşil yapraklı besinler, yumurta, balık, muz ve kuru yemişler gibi besinler olabilir. Su eksikliğini gidermek için yatmadan önce mutlaka bir bardak su için.

2) Meyvelerdeki şeker alkolün etkilerinin daha hızlı ortadan kalkmasını sağlar. Alkolün cinsine göre, portakal suyu karıştırmak veya yemekle birlikte bir portakal yemek ihtiyacınız olan fruktozu ( meyve şekeri) size sağlayacaktır. Sabah kalktığınızda alkolün etkileri devem ediyor ise bir bardak portakal suyu içmek veya 1-2 kaşık bal yemek daha iyi hissetmenizi sağlar.

3) Alkol kan damarlarının genişlemesine neden olur ve bu genişleme sabah baş ağrısı ile sonuçlanır. Kafein, damarların daralmasını ve alkolün sebep olduğu baş ağrısının azalmasını sağlar. Kahvenin yanında bol su içmek vücudun ihtiyacını karşılar ve alkolün etkilerinin azalmasını sağlar. Bir fincan kahve size bunu sağlayabilir. Eğer içine bal katılmış koyu birkaç bardak çay içerseniz, hem kafein hem de meyve şekeri ve su ihtiyacınızı aynı anda gidermiş olursunuz.

4) Yukarıda adı geçen B vitamini ağırlıklı besinlere mümkün olduğunca kahvaltıda yer verirseniz vitamin eksikliğini bir ölçüde giderebilirsiniz.

5) Şüphesiz ki en etkili yöntem daha az alkol tüketmektir.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “içkiden sonraki baş ağrısı nasıl giderilir”

Leave a Reply

Name:
Email:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

pratik bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları