SİNYAL YOK SORUNU

UYDU CİHAZINDA SİNYAL YOK SORUNU

Cihazınızı açtığınızda “Sinyal Yok” yazısı ile karşılaşıyorsanız, uydunuzdan gelen sinyaller çanak ve Inb vasıtasıyla cihazınıza ulaşmakta sorun yaşanıyor demektir.

“Sinyal Yok” problemi yaşadığınız zaman yapmanız gerekenler:

• Öncelikle dijital uydu alıcınıza, çanaktan gelen kabloyu kontrol edin ve kablolunun yerine tam olarak bağlı olduğundan emin olun. Kablonun tam oturmaması durumunda sinyal seviyesi düşer veya hiç sinyal alınmaz ve böylece sinyal yok yazısı ile karşılaşırsınız. Kabloyu yerinden çıkmış veya tam oturmamış ise sıkı bir şekilde kabloyu yerleştirdiğinizde sorun ortadan kalkacaktır.

• Birleştirici yan, diseqC ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. DiseqC isimli cihaz Lnb’lerden iki ayrı kabloyu birleştiren bir cihazdır. Kablo diseqC’in cihazının 1. girişine bağlı olması durumunda, cihazınızın menü kısmında, uydu ayarları içersinde sinyalini bulmak istediğiniz uydunun ayarlarında diseqC sekmesine gelerek “1¨ ya da “A” seçeneklerini bulun ve kayıt edin. Kablo birleştiricileri 2. , 3. veya 4. çıkışlarından da gelebileceğini göz önünde bulundurarak bu bölümde diseqC seçeneklerini tarayın. Önce 1(A) , sonra 2(B) , sonra 3(C) ve son olarak 4(D) ‘ü deneyin. Şayet diseqC ayarlarınız bozuk çıkar ise bu dört alternatifi denediğiniz zaman sinyali tekrar bulacaksınız.

• Şayet sinyal yok probleminiz hala sürüyorsa, yapmanız gereken bir diğer çalışma, diseqC’nin kablolarının giriş ve çıkış yerlerini kontrol etmektir. Burada lnb’den gelen herhangi bir kablo ve diseqC’den çıkan herhangi bir kablo yerinden çıkmış olabilir. Bu kabloların temas sorunu yaşayıp yaşamadığını kontrol ediniz. Şayet herhangi bir kablo yerinden çıkmış veya tam temas etmiyorsa ise bu kabloları yerine sabitleyerek eskisi gibi takarsanız sinyali tekrar bulabilirsiniz.

• Bir diğer çözüm yolu ise, çanak ayarlarınızın bozulmuş olma ihtimaline karşın teknik bir servise çanak anteninizi kontrol ettirmenizdir.

• Şayet sinyal yok yazısının sebebi kablo, diseqC ayarları, çanak ayarı ve diseqc çıkışlarından kaynaklanan bir sorun değil ise bu sefer diseqC’nin kendisini kontrol ediniz. DiseqC cihazısınız karlı veya yağmurlu havalarda hasar görebilir. Eğer 15 dolar civarı bir fiyat öderseniz yeni bir diseqC alabilir ve takabilirsiniz. Şayet diseqC arızası ise, yeni disegC cihazınızı taktığınız an sinyal geri gelecektir.

• Bütün bunlara rağmen hala sinyal yok arızası alıyorsanız, LNB’ nizi kontrol etmelisiniz. LNB cihazınız karlı ve yağmurlu havalarda zarar görmüş olabilir. Bu durumda yeni bir LNB almanız gerekir ve LNB fiyatları ortalama 20 dolar civarıdır. Yeni LBN cihazınızı taktığınızda sorun yok olacaktır.

• Hala sinyal yok yazısı görüyorsanız farklı bir uydu alıcısı ile kendi uydu alıcınızın yerlerini değiştirerek deneme yanılma yöntemi uygulayın. Diğer uydu alıcısını taktığınız zaman sinyal yok yazısı artık görünmüyor ve sinyal geliyorsa, sizin uydu alıcınızın teknik servise ihtiyacı var demektir. Uydu cihazınızın garanti belgesini de yanınıza alarak teknik servise gitmelisiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı var. Oda her uydu cihazı arızasının garanti kapsamına girmediğidir.

• Tüm bu ayarları yaptıktan sonra hala sinyal yok ise, herhangi başka bir uydu alıcısını kendi uydu alıcınız ile yer değiştirerek bir deneme yapınız. Eğer yeni uydu alıcısında sinyal var sizinkinde yok ise artık cihazınızın teknik servise gitme vakti gelmiş demektir. Örneğin cihazının üzerine dökülebilecek su veya herhangi bir sıvıdan kaynaklanan arızalar veya elektrik sistemi ile ilgili herhangi bir sorundan kaynaklanan arızalar garanti kapsamına girmez ve ortalama 20 ila 100 dolar arası teknik servis ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamak için uydu cihazınızın üzerini herhangi bir örtü ile örtmeyin, kalorifer gibi bir ısı kaynağına yakın bir yere uydu cihazını yerleştirmeyin

Aranan Kelimeler

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

One Comment on "SİNYAL YOK SORUNU"

commenter

yukardakilere rağmen hala sinyal alamıyorsanız LM317T voltaj regületörü nü değiştirin 1-2 tl birşey.

Leave a Reply

Name:
Email:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

pratik bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları