«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Rutubet Önleyici Boyalar İle Rutubetten Kurtulmak Mümkün Müdür?

Rutubet Önleyici Boyalar İle Rutubetten Kurtulmak Mümkün Müdür?

rutubet_onleyici_tavan_boyasi-600x449.jpg


Rutubet önleyici boyalar, yapı yüzeylerinde oluşabilecek rutubet, küf problemlerini önlemek veya minimize etmek amacıyla geliştirilen özel bir tür boya çeşididir. Bu tür boyalar, özellikle iç mekanlarda sıklıkla kullanılır ve duvarlar, tavanlar, zeminler gibi yüzeylere uygulanarak su buharının emilimini engeller. Ayrıca, rutubet önleyici boyalar, mantar ve küf oluşumunu da engelleyerek sağlıklı bir iç mekan ortamı oluştururlar. Bu özellikleri sayesinde, banyo, mutfak, bodrum gibi nemli ortamlarda tercih edilirler. Rutubet önleyici boyalar, inşaat sektöründe rutubetle mücadelede önemli bir çözüm sunarak yapıların dayanıklılığını artırır ve uzun ömürlü olmalarını sağlar.

Rutubet Önleyici Boyalar İle Rutubetten Kurtulmak Mümkün Müdür?

Evlerimizde duvarlarımızda oluşan yosunlar ve mobilyalarda meydana gelen çürümeler evimizde rutubetin bulunduğunun göstergesidir. Rutubet oluşumunun maddi zararları bulunduğu gibi sağlığımıza da ciddi zararları bulunmaktadır. Yaşam konforumuzu düşürmesinin yanı sıra kalıcı sağlık hasarları bırakan rutubetlere geçmiş yıllarda su yalıtımı yapılmaması nedeniyle bodrum dairelerinde sıkça rastlanırdı. Günümüzde değişen inşaat malzemeleri nedeniyle ısı yalıtım yapılmayan veya yanlış uygulama yapılarak ısı köprüsünün oluştuğu evlerde rutubetin izlerini görmek oldukça yaygın bir sorun haline geldi. Rutubet kaynağı tesisat kaçağı sebepli olmaması halinde evin mantolamasını yaptırarak veya mantolamasındaki kusurları gidererek rutubetten kurtulmak için pahalı bir yol mevcut olduğu kadar rutubetten kurtulmanın daha az maliyetli bir yoluna rutubet önleyici boyalar ile sahip olundu. Artık bir kutu boya fiyatına evlerinizdeki rutubet sorununu kökünden çözebilirsiniz.

Rutubet Önleyici Boyalar İle Rutubetten Kurtulmak Mümkün Müdür? | 1

Rutubetin Kaynağını Ortaya Çıkartın

Rutubet önleyici ürünler arasında seçim yapmadan önce evinizde rutubetin kaynağının ne olduğunun açığa çıkarılması gerekmektedir. rutubetin kaynağı tesisatta bulunan kaçak ise tesisata müdahale edilerek kaçağın önlenmesi gerekmektedir. Aksi halde tesisattan kaçan su, başınıza rutubetten daha büyük felaketler açabilir. Sorununuzun çözümü tesisat kaynaklı değilse geriye mantolama veya çatı birleşim noktaları alternatifi kalmaktadır. Dilerseniz çatınızı tadilat yaparak veya mantolamanızı yaptırarak rutubetten kurtulabileceğiniz gibi rutubet önleyici malzemeler arasına katılan rutubet önleyici boyalar yardımı ile ekonomik bir şekilde sorununuzu aşabilirsiniz. Rutubet önleyici boya fiyatı 1 Litresi 450 Tl ile 500 Tl arası değişmektedir.

Rutubet Önleyici Boyalar İle Rutubetten Kurtulmak Mümkün Müdür? | 2

Boya İle Rutubetten Kurtulmak Mümkün Müdür?

Soğuk ve sıcak farkı evlerde görülen rutubet sebeplerinin en yaygınıdır. Boya üreticileri tarafından geliştirilen rutubet önleyici boyalar, yapılarında bulunan ısı kaybını engelleyen mikro cam bilyeler ile soğuk-sıcak farkından kaynaklanan sorunu ortadan kaldırdığı gibi su sızması problemini de önlemektedir. Duvarlara uygulanan bu boyalar rutubet önleyici tavan boyası olarak da kullanıma uygundur. Rutubet önleyici boyaları yapı marketlerden ve boya satıcısı bayilerden temin edebilirsiniz.Kaynak

Bir Cevap Yaz

PratikBilgi.Net Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *