«
  1. Anasayfa
  2. Moda
  3. Saç Boyasının Zararları Nelerdir? İşte 5 Zararı

Saç Boyasının Zararları Nelerdir? İşte 5 Zararı

sac_boyasi_ve_kanser_iliskisi-600x600.jpg


Saç Boyaları ve Kanser Riski

saç boyasının zararları ve kanser ilişkisi

saç boyasının zararları ve kanser ilişkisi

Saç boyası ürünlerinin kanser riski üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar genellikle mesane kanseri, Hodgkin dışı lenfoma, lösemi ve meme kanserine odaklanmıştır. İki ana grup incelenmiştir: düzenli saç boyası kullananlar ve bu ürünlerle işyerinde temas edenler.

Mesane kanseri

Saç boyalarına mesleki maruziyet üzerine yapılan çalışmalar, mesane kanseri riskinde küçük ancak tutarlı bir artışa işaret etmektedir. Ancak, bireyler üzerinde yapılan araştırmalar, saç boyası kullananlarda mesane kanseri riskinde tutarlı bir artış bulamamıştır.

Lösemiler ve lenfomalar

Kanla ilişkili kanser riski üzerine yapılan çalışmalarda, saç boyası kullanımı ile lösemi ve lenfoma arasındaki olası bağlantı karmaşık sonuçlar vermektedir. Bazı araştırmalar, özellikle 1980’den önce saç boyayan ve/veya daha koyu renkleri tercih eden kadınlarda belirli lenfoma türlerinde (ancak diğerlerinde değil) artış olduğunu göstermiştir. Ancak, diğer çalışmalar bu tür bir risk artışını doğrulamamıştır.

Meme kanseri

Kişisel saç boyası kullanımı ile meme kanseri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaların sonuçları karışıktır. Bazı çalışmalar belirli meme kanseri alt tipleriyle ilişkilendirilmiş olabilirken, diğerleri genel bir risk artışı göstermemiştir.

Çoğu insan saç boyalarını kullanmakta veya bu ürünlerle temas etmektedir. Dolayısıyla, saç boyalarının kanser riskini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.Source link

Bir Cevap Yaz

PratikBilgi.Net Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *