«
  1. Anasayfa
  2. Yaşam
  3. Türkiye’ye ait tarihi antik taş parçası Hollanda’dan teslim alındı

Türkiye’ye ait tarihi antik taş parçası Hollanda’dan teslim alındı

hollandadaki-turkiyeye-ait-tarihi-antik-tas-parcasi-teslim-alindi-1695334170218.jpegLahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, adını vermek istemeyen bir koleksiyoncunun, Leiden Ulusal Eski Eserler Müzesi’ne Türkiye’ye ait olduğu düşünülen tarihi bir eseri teslim ettiğini söyledi.

Bu bilginin önce İstanbul’da yerleşik Hollanda Araştırma Enstitüsü (NIT) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Dairesine ulaştırıldığını aktaran Ünal, eserin incelendikten sonra Türkiye’den geldiğinin anlaşıldığını ifade etti.

Ünal, eserin köken bilgisinin yeterli olmaması nedeniyle müze yöneticilerinin eserin Türkiye’ye iadesi için gönüllü olduğunu belirterek, “Geçici olarak Leiden’deki Ulusal Eski Eserler Müzesi’nin deposunda tutulan antik taş parçasını Kültür ve Turizm Müşaviri Pınar Bilgen Ermiş ile müzede teslim aldık.” diye konuştu.

Tarihi eserin mimari bir parça ya da bir mezar taşı olduğunun düşünüldüğünü ifade eden Ünal, “Tarihi eserin üstünde, ‘UESE [B]’ yazıyor. Bu harflerin ‘Eusebius’ veya ‘Eusebeia’ isimlerinin bir parçası olmasının mümkün olabileceği bildirildi. Müzenin küratörü de bu taşı milattan sonra 2. veya 3. yüzyıla tarihlendiriyor. Türkiye’de menşe yerinin Perge olduğu düşünülüyor.” diye konuştu.Kaynak

Bir Cevap Yaz

PratikBilgi.Net Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *