«
  1. Anasayfa
  2. Moda
  3. Yapay Zeka Ile Organ Nakli Kalitesinin Değerlendirilmesi: Hayat Kurtaran Bir Devrim

Yapay Zeka Ile Organ Nakli Kalitesinin Değerlendirilmesi: Hayat Kurtaran Bir Devrim

yapay_zeka_organ_nakli_nasil_yapilir-600x312.jpg


Yapay Zeka ile organ nakli kalitesi değerlendiriliyor! OrQA teknolojisi, organ naklini dönüştürerek hayatları kurtarmaya yönelik bir devrim niteliğinde.

Yapay zeka aracılığıyla organ nakli kalitesinin değerlendirilmesi, bağış için organların kalitesini belirleme konusunda çığır açacak bir yeni yöntem sunuyor. Ulusal Sağlık ve Bakım Araştırma Enstitüsü’nden (NIHR) 1 milyon £’dan fazla fon alan dijital sağlık paketi, Yapay Zeka tabanlı yüz tanıma teknolojisiyle organ değerlendirmesi yapıyor. OrQA (Organ Kalitesi Değerlendirmesi) adı verilen bu teknoloji, Birleşik Krallık genelinde yılda 200’den fazla böbrek nakli ve 100’den fazla karaciğer naklinin gerçekleştirilmesine olanak sağlayabilir.

Yapay Zeka ile Organ Nakli

OrQA yazılımının yakın gelecekte NHS bünyesinde lisanslanması planlanıyor ve uluslararası pazarda da yer bulma potansiyeli bulunuyor. Organ nakli cerrahı Colin Wilson, Newcastle Üniversitesi Onursal Klinik Kıdemli Öğretim Görevlisi olarak projenin eşbaşkanlığını yaparak, “Geliştirdiğimiz yazılım organın kalitesini ‘puanlıyor’ ve cerrahların organın nakledilecek kadar sağlıklı olup olmadığını değerlendirmesine destek olmayı amaçlıyor. Nihai umudumuz, OrQA’nın daha fazla hastanın hayat kurtaran nakiller almasıyla sonuçlanması ve onların daha sağlıklı, daha uzun yaşamlar sürmesine olanak sağlamasıdır” diyor.

Yapay Zeka ile Organ Nakli

Yapay Zeka ile Organ Nakli

Şu an itibariyle İngiltere’de organ nakli bekleyen yaklaşık 7.000 hasta bulunmakta. Bu teknoloji, donör hastanesinden alıcı hastaneye yapılan tek seyahatin önemini vurguluyor; çünkü bir organ vücut dışında sınırlı bir süre yaşayabilir.

OrQA değerlendirmesi, organın hasarını, önceden var olan koşulları ve organ perfüzyonunu (kanın organdan ne kadar iyi temizlendiği) değerlendiriyor. Pıhtı nedeniyle tıkanan organlar, implantasyon sırasında alıcının kan sistemine bağlanamayacağından büyük bir öneme sahip.

Proje, NHS Kan ve Nakil (NHSBT), Organ Bağışında Kalite (QUOD) biyobankası ve NIHR Kan ve Nakil Araştırma Birimi tarafından destekleniyor. Newcastle, Oxford ve New South Wales üniversitelerinden akademisyenleri içeriyor. NHSBT Organ Bağışı ve Nakli Tıbbi Direktörü Profesör Derek Manas, “Bu, teknolojik altyapıda heyecan verici bir gelişmedir ve doğrulandığında cerrahların ve organ nakli klinisyenlerinin organ kullanımı konusunda daha bilinçli kararlar almasına olanak tanıyacak ve organ kullanımı ile organ nakli arasındaki boşluğun kapatılmasına yardımcı olacaktır. bekleyen hastalar ve hayat kurtaran organları alanlar” diyor.

Yapay zeka tabanlı bu teknoloji, nakil için uygun donör organlarının sayısını artırmayı hedefliyor. 2021/22’de Birleşik Krallık nüfusunun %41’i NHS organ bağışı kaydına katıldı; bu da 27,7 milyondan fazla kayıtlı kişi anlamına geliyor. Sağlık Bakanı Neil O’Brien, “Birleşik Krallık’ta geliştirilen bu öncü yeni yöntem, yüzlerce hayat kurtarabilir ve bağışlanan organların en iyi şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Herkesi organ bağışı kararını bildirmeye davet ediyorum. Bunu ailenizle paylaşın ki sevdikleriniz isteklerinizi yerine getirsin ve başkalarını da kurtarsın” diyor.Source link

Bir Cevap Yaz

PratikBilgi.Net Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *